kamienice w trakcie renowacji

 

<<<początek

  dalej>>>

... W pazdzierniku 2000 roku rozpoczęto realizację ambitnego planu zagospodarowania przestrzennego kwartału pomiędzy ulicami Kwietniewskiego i Webera. Na jego obszarze powstać ma nowoczesny kompleks wielofunkcyjny. Niektóre z zabytkowych kamienic zostały poddane remontowi i adaptacji (m.in. eklektyczna kamienica przy ul. Webera 3 oraz neorenesansowa przy ul. Jainty 22). Inne kamienice wyburzono, by zwolnić miejsce pod budowę nowego obiektu (m.in. kamienice przy ul. Kwietniewskiego 12 i 14 ) Znajdująca się wewnątrz działki, małowartościowa zabudowa również uległa zburzeniu. Termin oddania do użytku nowego kompleksu przewidziano na 2004 rok, a więc na 750-lecie miasta Bytomia.

...Mimo, iż na początku prace ruszyły "pełną parą", by zgodnie z zapowiedzia kompleks był gotowy do 2004 roku, obecnie budowa juz od dłuższego czasu stoi. Nowy obiekt przy ulicy Kwietnieskiego jest w fazie konstrukcyjnej , "strasząc" mieszkańców i wjeżdżających do centrum swym surowym stanem. Od strony pl. Kościuszki, budynki - Jainty 22 i połączony z nim pomostem budynek o numerze 21, są juz otynkowane i niemal gotowe - cóż z tego, jak stoją puste z niewykończoną częscią parteru. Zaczątki realizacji remontu widać w kamienicy przy ul .Webera 3. Usunięto dotychczas fragmenty ścian i stropu, nadające się do wyburzenia. Niestety i w tym przypadku nic się obecnie nie dzieje, a kamienica przypomina ruinę.

... Kończy się renowacja domu staromiejskiego z końca XVIIIw. przy ul. Webera 2. Wymieniono m.in. pokrycie dachu i otynkowano ściany oraz wymieniono okna.

...Imponującego blasku nabrała kamienica w północnej pierzei Rynku, pod numerem 12. Staranna i przeprowadzona w dobrym guście renowacja sprawiła, ze kamienicę jest obecnie jedną z piękniejszych, nie tylko w obrębie sródmieścia Bytomia, ale i całym mieście. Pozostał jeszcze remont parteru.

...Na ten rok zaplanowane są prace restauratorskie przy kolejnych kamienicach w Rynku. Tym razem działania konserwatorskie obejmą kamienice w południowej pierzei Rynku pod numerami 20 i 26 .

 
 

kamienica przy ul.Webera 3

(stan sprzed rozpoczęcia renowacji)

kamienica przy ul.Jainty 22

PORÓWNAJ ZE STANEM POPRZEDNIM